Leváda das 25 fontes

Pokud se tuto levádu rozhodnete navštívit a já jednoznačně doporučuji, tak výchozí bod pro vás bude ohromné parkoviště Rabacal. Zde zanecháte auto a hned na začátku trasy budete mít na výběr z několika variant.

Pokud máte dostatek času doporučuji tuto levádu spojit s levádou do Alecrim. Cesta měří cca 3 a půl kilometrů a není vyloženě náročná. Tuto levádu absolvovanou k vodopádu Lagoa do Vento mám podrobněji rozepsanou včetně fotek ve svém prvním článku o Madeiře v kapitole  - Levády. Od vodopádu se kousek vrátíte na rozcestí a vydáte se krásnou cestou k chatě Rabacal.

Druhá varianta je kratší, ale také nudnější. Vydáte se po silnici přičemž budete klesat 1.8 kilometrů a vaším cílem bude chata Rabacal. U chaty se doporučuji na chvíli zdržet, jelikož je zde možnost občerstvení i doplnění pitné vody, ale hlavně jsou zde Pěnkavy zvyklé na lidskou přítomnost a na krmení z ruky. Je to jeden ze zážitků, které Madeira nabízí. 

Od chaty už začíná dobře značená stezka, kde od prvního ukazatele to je k cíli 2.4 kilometrů. Cesta to není nijak náročná a tak jí zvládnete absolvovat i s menšími dětmi, jen upozorním, že na začátku vás čeká klesání v podobě mnoha schodů. Stejnou cestou se i vracíte a tak zákonitě musíte ty samé schody vystoupat.

První rozcestník

Kousek za tímto rozcestníkem vás už čeká klesání v podobě velkého počtu schodů. Klesání vás dovede až k menšímu můstku, odkud je hezký výhled na menší vodopád.

Jedna z částí schodového klesání ( foceno při zpáteční cestě - pohled nahoru )

Menší vodopád focený z můstku.

Jen co překročíte onen můstek čeká vás menší stoupání opět po schodech, kde po pravé straně vám bude dělat společnost voda stékající dolu ve vodním koridoru. Jakmile zdoláte těch několik schodů, tak vás čeká asi ta nejhezčí část této levády. Po pravé straně nad vodním koridorem kvetou místy krásné barevné rostliny a po levici se vám budou průběžně odhalovat výhledy do krajiny.

Krátké stoupání za můstkem. ( Na první fotce pohled na horu, na druhé fotce pohled opačný a to směrem dolu. )

Foceno při cestě na zpět.

Foceno při cestě na zpět.


Netrvá dlouho a výhledy se uzavřou a sluníčka si už moc neužijete. Nyní vás čekají i úseky, kde cesta bude úzká, ale naštěstí jsou zde dobře rozmístěný místa, kde se můžete vyhnout lidem vracející se nazpět. Dokonce po chvilce dorazíte i na rozcestí, kde obě dvě cesty vedou k 25 Fontes ale jedna cesta je určená pro cestu tam a druhá je určená pro cestu nazpět.

Rozcestník, který určuje správný směr k vašemu cíli a poté k návratu nazpět k autu.


K 25 Fontes už to není daleko. Kousek od cíle minete prťavý vodopád a kousek za ním je poslední rozcestník. Již zde můžete slyšet vodopád, který je už od vás kousíček.

Prťavý vodopád

Závěrečná část levády u posledního rozcestníku.

Jakmile dorazíte na konec stezky, tak vaše oči spočinou na tom obřím vodopádu. Tento ´vodopád je obří na svou výšku a tak pokuď ho chcete vyfotit celý, potřebujete širokoúhlý objektiv. Jen se připravte, že v jeho okolí bude hodně lidí, přičemž drtivá většina turistů si zde bude dělat fotky na sociální sítě a tak to může chvilku trvat. Zároveň zmíním, že k focení by bylo určitě lepší mít pod mrakem, protože jinak je scéna plná světla a stínu, což není v tomto případě na fotce atraktivní.

Já nakonec celý vodopád nevyfotil, ale přešel jsem k jezírku pod vodopádem a počkal jsem, až se lidé nafotí. Označení 25 Fontes neznamená 25 vodopádů, ale 25 pramenů. Vodopád je tu ve skutečnosti jeden, ale nad jezírkem jsou kolem něj další pramínky. Tento motiv bývá nejčastěji focený a i mě nadchnul. Bohužel nám dlouho dobu svítilo sluníčko a tak půlka scény byla na světle a půlka ve stínu. Fotil jsem na širokoúhlý objektiv a měl jsme nasazený ND filtr 64.

25 Fontes

25 Fontes focený pomocí Bracketingu


S výslednou fotkou nejsem úplně spokojený a pokud se někdy na Madeiru vrátím a bude zatažená obloha, rád se vrátím tuto scénu přefotit.

Každopádně jsem si tento výlet náramně užil. Levády jsem si oblíbil již při minulé expedici a tato po právu patří k těm nejoblíbenějším. Jako plus považuji stoupání k chatě Rabacal, které vám protáhne plíce. 

Pokud z nějakého důvodu budete u chaty Rabacal vyčerpaný, unavený případně se již nebudete z jakéhokoliv důvodu cítit na závěrečné stoupání po silnici k autu, je zde možnost se za poplatek svézt mikrobusem. Cenu vám bohužel nenapíšu, protože jsme službu nevyužili a věřím i, že ceník není pevný a může se v průběhu let měnit.


zpátky na Levády                                                                další kapitola