Les Fanal patří bezesporu k hlavním lákadel Madeiry. Místo, které nemá sobě rovné a budete si zde připadat jako ve světě fantasy knih nebo filmůToto magické místo naleznete na severu ostrova a jedná se o náhorní plošinu nacházející se ve výšce kolem      1 110 m.n.m. A právě v této výšce se už tvoří na Madeiře mraky a tak je zde velká šance zažít tu pravou hutnou atmosféru. Stromy, které zde rostou nejsou ty, na které jsme zvyklí u nás doma. Jedná se o prastaré vavříny, které díky silnému větru získaly zajímavé specifické tvary. Stáří některých jedinců může činit dokonce i 600 letJak jsem psal výše. Šance chytit na Fanalu mlhu je veliká. Mlha se tu postupně převaluje a tak někdy stačí počkat malou chvíli a opět les zahalí. Přiložím dvě fotky a rozdíl mezi nafocením byl pouhé dvě minuty.

Mlha se postupně přes Fanal převaluje a někdy stačí jen dvě minuty a situace je úplně jiná.


Les je překrásný i za jasného počasí. Ovšem za mě to největší kouzlo má toto místo právě za mlhavých podmínek, které dodají fotkám tu správnou atmosféru a také skvěle vyniknou siluety místních stromů. Zeleň krásně kontrastuje a o kompozice zde rozhodně není nouze. 

Čas zde strávený vám rychle uteče. Byli jsme na místě několik hodin a já přesto stačil projít jen část celého lesa. Už se těším na další návštěvu a focení nových kompozic. 

Rozhodně vám doporučuji při focení zahrnout i nějaké zajímavě pokroucené větvě nebo třeba samotný kmen do popředí a nebojte se ani změnit perspektivu třeba tím, že půjdete foťákem až k zemi. 

Focením od země jsem vypíchnul strom v popředí.


Jako příjemné zpestření pro vás bude přítomnost krav, které se vás nebudou vůbec bát a ve vaší přítomnosti se budou klidně pást. Díky tomu si je můžete dobře vyfotit a přivést si krásnou a zajímavou fotku, jen vás prosím o tolerování jejich klidu. Bohužel lidé se neumí k přírodě chovat a zažil jsem tam nějakou turistku, která chtěla mermomocí fotku a nedala krávě pokoj, dokud se nevyfotila, jak se o ní pomalu opírá.

Narazit na krávu zde není těžký úkol a dají se holky skvěle zakomponovat a pořídit tak zajímavou fotku.


 Přítomnost lidí je jediné mínus tohoto místa. Pokud jedete na Fanal za fotkami, tak rozhodně doporučuji vyrazit brzo ráno a nebo to ještě zkusit před západem. Máte větší šanci pořídit zajímavé fotky i s kotoučem slunce, který můžete nakomponovat třeba mezi větvě vavřínů, ale hlavně máte mnohem větší šanci, že budete v lese ideálně sami. Toto místo je hojně vyhledáváno instagramery a tak samotné focení se komplikuje. Na Fanalu je i parking a tak pokud nemáte možnost kvůli zdraví dostat se k lesu pěšky a nebo pokud spěcháte, tak rádi využijete parkingu, který je od lesa vzdálený jen pár desítek metrů.

s přítelkyní 


Návštěvu Fanalu nelze jinak než nedoporučit. Je to vskutku fascinující místo, které jak věřím, na vás udělá nezapomenutelný dojem a budete se chtít určitě ještě někdy navrátit.

V dalším článku spolu navštívíme nejvýchodnější část Madeiry a tak vyměníme magický les plný zeleně za vyprahlé útesy vysoko vystupující nad oceán. Ponta de São Lourenço - místo jak z jiné části planety


zpátky na blog                                                                      další kapitola