Jelikož jsem sám hledal na internetu rady, jaké oblečení zvolit při návštěvě Lofot v zimním období, tak jsem se rozhodl podělit se s vámi o vlastní zkušenosti a doporučení. Hned na úvod upozorním, že se nejedná o žádné placené partnerství.

Počasí na Lofotech je dosti divoké, ale co se týče teplot tak z vlastní zkušenosti mohu říci, že v únoru se teploty pohybují průměrně od 0 stupňů až do plus 5 stupňů. Známá byla na Lofotech v březnu a zažila už jiné počasí. Měli i teploty minus 14 stupňů v noci, hodně sněhu a zažili i krásné slunné avšak mrazivé dny.

Nelze tedy přesně říci, jaké vás zaskočí teploty, ale pokud se chystáte v únoru, tak si myslím, že zažijete mírnou zimu. Vaším největším nepřítelem nebudou tak mínusové teploty ale silný vítr a déšť. To si troufám říci, že je veliká šance na Lofotech v únoru zažít. A pokud promoknete a k tomu vaše promočené oblečení profoukne, tak vás nespasí ani vyšší teploty. Základ je tudíž mít nepromokavé oblečení a myslím si, že by mělo mít odolnost vodního sloupce aspoň 10 000 a také odolnost proti větru.

Hlava - kulich je zde základ. Zde netřeba něco jiného vymýšlet. Někdy se prodává kulich i s nákrčníkem. Pokud ho máte, tak vezměte sebou. Místo navíc už zvlášť nezabere a pokud by přišel mráz, tak se určitě využije. Já byl bez a ani jsem nepotřeboval.

Trup - Zde bych se mohl rozepsat na vícero řádků. Záleží jak bude vaše výprava vypadat. Buď to bude nenáročné focení, kde ujdete od auta několik desítek metrů a nebo zda vás tam čeká nějaký pořádný výšlap. Základ je ve vrstvení, kde je to dobře rozepsané třeba na stránkách prodejce outdorového oblečení Hanibal.

https://www.hanibal.cz/clanek/210/jak-vybrat-a-vrstvit-funkcni-outdoorove-obleceni/<br>

Já se s důvěrou obrátil na českou společnost, které získala světové renomé a patří mezi špičku na trhu. Tilak je záruka prvotřídních materiálů a můžete se na ní za všech okolností spolehnout. Se zakladatelem společnosti jsem se osobně setkal a musím poznamenat, že to je sympatický pán, který z mála vypracoval doslova světovou značku, která má na první místě kvalitu a proto jsou produkty této značky tolik ceněné i za našemi hranicemi.

První vrstvu jsem měl funk´ční tričko od Alpine Pro. Druhou vrstvu jsem měl Tilak Serak  a třetí vrstva byla bunda, kterou jsem si během expedice zamiloval. Bunda Tilak Svalbard Infinium se ukázala jako neocenitelný společník právě na zimní expedici na Lofoty. Materiál se jedná o Dvouvrstvý GORE-TEX® Infinium. To v praxi znamená, že bunda není stoprocentně nepromokavá, nemá lepené švy, ale zato je maximálně odolná proti studenému větru, mírnému dešti i sněžení a přitom všem je bunda i prodyšná. A to mohu potvrdit. Zažili jsme jak otravný déšť tak i sněhové přeháňky s deštěm a po celou dobu bunda nepropustila jedinou kapku vody, naopak bylo vidět jak voda po ní stéká. Zateplení je zde zvoleno z umělého vlákna a jedná se o to nejlepší, které lze sehnat. Climashield - díky tomuto zateplení budete mít ten největší možný tepelný komfort, ale hlavně je to velmi lehký materiál, který má zároveň velikou životnost, a bunda se jen tak nepomačká a zároveň rychle schne. Tato bunda vám tak vydrží klidně 5 i více let. Pořizovací částka se může zdát někomu větší, ale dovolím si říci, že je plně adekvátní k té kvalitě. Hlavní výhody: tato bunda neprofoukne ani v silném větru, vydrží sněhové i děšťové přeháňky a je velmi lehká a tak ani pomalu nevíte, že jí na sobě máte. Přitom všem vám v pohybu nijak nebrání a jako bonus považuji praktické kapsy a hlavně při nasazení kapuci má v oblasti úst příjemně zvolený materiál.

Nohy - já osobně zvolil lyžařské kalhoty, které kloubí možnost volného pohybu v terénu a zároveň jsou větruodolné a hlavně voděodolné a jak jsem uváděl aspoň sloupec 10 000. Zde jsem neměl žádné osobní preference a koukl jsem se na sportissimo a v poměru cena/výkon/recenze mě zaujaly kalhoty: značky ONeill model PM Hammer Insulated Pants. Aktuálně mají dokonce na ně i akci a stojí jen 1 300kč. S volbou jsem spokojený. Kalhoty za celou dobu neprofoukly a hlavně nepropustily vodu. Jediná výjimka byla při jednom focení na pláži, kdy se přihnala vetší vlna a doslova mi zalila nohy. Po chvilce focení jsem už byl v suchu.

Boty - Boty neradno podceňovat ani v létě. Boty jsou nesmírně důležité. Pokud nemáte pohodlí v botách, tak se i menší výlet může proměnit rázem v utrpení. Já na výlety do přírody ale i do práce využívám Salomony s kterými mam tu nejlepší zkušenost. Podrážka mnohé vydrží a necítíte ani ostré kameny a zároveň bota dobře drží nohu a tak je menší šance na nepříjemný, bolestivý úraz. Do hor využívám kotníkové provedení. Na Lofoty to ale chce jednoznačně nepromokavou obuv, které vás dokáže udržet v teplotním komfortu i v případě kdyby teploty padly hluboko pod nulu. My jsme to tedy nezažili, ale když pak v noci stojíte na jednom místě a to třeba i několik hodin, tak uvítáte obuv, která vám garantuje tepelný komfort i do hlubokých mrazů. Já nakonec zvolil po prvé v životě značku KEEN a model Revel IV HIGH POLAR MEN. Na těchto botách mě zaujal uváděný komfort až do mínus 40 stupňů ( to na Lofotech nezažijete, ale třeba v budocnu se vypravíte do jiných  oblastí) zároveň voděodolnost a dokonce i vylepšená podrážka, díky které byste neměli třeba uklouznot na zamrznutém sněhu. A na závěr samotná cena. Aktuálně se pohybují kolem 3 000kč a to je parádní cena. A jak jsem byl spokojený? Maximálně. Boty skutečně nepromokly, ani když jsem krátkou chvilku stál ve vodě, zima v nich rozhodně nebyla a ohledně podrážky to bylo milé překvapení. Ve vesnici Å byla cesta místy jako kluziště a oproti přítelkyni mi nohy klouzali méně. Jediný kdy boty selhaly bylo ve stejném případě, jako jsem popisoval výše u kalhot. Ale jako u kalhot tak i boty byly během chvilky suché.

Spodní prádlo - spodní prádlo jsem nakoupil to nejlevnější. Zde netřeba dle mého něco vymýšlet. Nakonec jsem ho ale vezl zbytečně, protože jsme vyloženě žádné mrazy nezažili. Ale pokud mohu, tak doporučuji koupit a vzít sebou. Místa v kufru moc nezabere ani co se týče váhy a radši vézt zbytečně, než pak někde v nejhorším případě mrznout a kvůli tomu třeba vzdát focení a nebo onemocnět. 

Ruce - Kvůli obsluze zrcadlovky jsem koupil fotografické rukavice - Vallerrret Markhof Pro V3. Nakonec jsem je ale moc nevyužil a tak nemohu napsat osobní zkušenost.

Sněžnice - Na doporučení našeho fotografického průvodce jsme si pořídili i sněžnice. To že nakonec přišli vhod a že bychom se bez nich neobešli jsem psal v článku: Lofoty - království červených a žlutých domečků, černých ostrých, špičatých hor vystupující z moře a domov hejna racků.

Jelikož jsme se o sněžnice nikdy nezajímali, tak jsme dali na doporučeni Honzi a zakoupili sněžnice TSL 438 UPandDown Grip goyave. Jak jsme se od Honzi dozvěděli, je rozhodně dobré, aby měli sněžnice právě i ten systém: down. Díky tomu je sestup pohodlnější a nedřou vám sněžnice nohu. Měli jsme je na sobě pouze jednou, ale pohyb po sněhu byl pohodlný a ani nejsou oproti jiným tak drahý. Jediná nevýhoda je jejich velikost. Ano na noze nejsou obří, ale v kufru dost místa zaberou a i něco váží. Když si k tomu přidáte stativ, tak značnou část kufru budete mít obsazenou. Já měl zapůjčený kufr od kamaráda  a ten má ten největší, který se dá sehnat a přítelkyně si kvůli sněžnicím musela jet koupit nový kufr a taky ten největší.


Snad vám tento článek aspoň trochu pomohl a přeji vám vydařené počasí a ať se vám na Lofotech líbí.


zpátky na blog