Lago di Braies je skutečnou perlou Dolomit. Jezero jehož smaragdově modrá voda ve které se zrcadlí hora Seekofel si získá vaše srdce.

Jezero se nachází nedaleko Tre Cime. Vede až k němu silnice, která ale bývá o turistickou sezónu od 9:00 do 17:00 uzavřena a to z důvodu vysoké návštěvnosti. Pokud se k jezeru vydáte právě v sezóně, tak doporučuji brzo ráno a nebo vás tam zavezou autobusy, které tam pravidelně jezdí. My jsme jezero navštívili v září a hlavně jsme tam jeli na focení za východu slunce a tak silnice byla otevřená. Parkoviště jsou dohromady myslím čtyři a potkáváte je postupně, jak se k jezeru přibližujete. Jelikož jsme jeli na ranní focení a netušili jsme jak daleko přesně jsou od jezera ty první vzdáleny, tak jsme dojeli až na to poslední, které se nachází přímo u jezera. Parkoviště u jezera byly prázdné a svítily u nich červená světla. My jsme však našli parkoviště bez závor a bez semaforů. Ráno tam ani nikdo nebyl, kdo by vybíral peníze.

Jak jsem již psal, toto parkoviště se nachází hned u jezera, takže za cca 200 metrů jste na pláži. Jako první co upoutá vaší pozornost, je velký hotel, z kterého musí být úžasné výhledy. Neměl bych, ale i tak to zmíním - Je zde i velká cedule se zákazem dronů.

Když jsme dorazili na pláž, zjistili jsme, že nejsme samy, kdo má v plánu dnes fotit za východu slunce. Bylo nás tam asi dvacet a to jsme přišli ještě s předstihem. Naštěstí pláž je veliká a tak o místa na focení nebyla nouze.

První paprsky osvětlující vrcholek Seekofel

Na obloze chyběl nějaký mrak, který by fotku udělal zajímavější, zato zrcadlení jsme chytli dokonalé. Za zvuků spouští se hora Seekofel postupně více a více rozsvěcovala vycházejícím sluncem. Dokonce se na mě štěstí usmálo. Z ničeho nic se totiž objevil malý mráček a spolu s ideálním násvitem se postaral o jednu z mých nejoblíbenějších fotek Dolomit. 

Lago di Braies za východu slunce

Jak se mráček z ničeho nic objevil, tak bohužel i zmizel. Takže jediné co se pak na fotkách měnilo, byla větší plocha nasvětlení hory Seekofel, které se ovšem měnilo z krásně oranžovozlatavého do všedního nažloutlého.

S přítelkyní u Lago di Braies za východu slunce.


Po celou dobu jsem si říkal, že by bylo fajn mít i na památku letecké snímky, ale cedule hovoří jasně. Avšak realita byla úplně jiná. Jen co se kulisa nad jezerem začala rozsvěcet, nad hlavou začali lítat drony. Když jsem asi napočítal sedmý, tak jsem podlehl a stal jsem se jedním z fotografických vyvrhelů. Avšak ten kdo mě zná, ví, že jsme opatrný a že radši fotím, než dělám dlouhá videa. A tak jsem se krom vzletu a přistání držel od jezera dál. A nutno podotknout, že jak je jezero nádherné ze země, tak z výšky je přímo úchvatné.

Lago di Braies z ptačího pohledu

Lago di Braies z ptačího pohledu

Chtěl jsem vyfotit i lodičky z výšky s tou překrásnou vodou, ale bohužel jeden dron dlouho levitoval nad lodičkami a znemožňoval tak standardní provoz půjčovny, tak jsem od té fotky upustil, abych nepřiléval olej do ohně.

Jak jsem zmínil již výše, tak jedním z lákadel je právě projížďka na lodičce. Pro zamilované páry to bude určitě nezapomenutelný zážitek.

Dalším lákadlem, který rozhodně doporučuji, je pěší túra kolem jezera. Celá trasa měří přibližně 4 kilometry a po celou dobu vede po pohodové zpevněné cestě, kterou zvládnou bez problému i děti. Akorát s kočárkem bude pro vás ideální pouze půlka trasy a to ta po pravé straně. 

My jsme začali, tam kde jsme ráno fotili. Vydali jsme se proti směru hodinových ručiček, tudíž po pravém břehu. Necháváme za sebou hotel a hned po pár desítkách metrů si naší pozornost získá krásná Marienkapelle.

Marienkapelle 

Marienkapelle 

Hned za kaplí vcházíme na okraj lesa, kterým budeme teď procházet. Takže po pravé straně máte stromy a po levé straně jezero. Po většinou k jezeru nevede oficiální odbočka, až na jedno odpočívadlo přímo mezi stromy kousíček od vody. Je zde umístěná lavička, ale výhled nepatří k těm nejlepším. Takže stačí udělát pár kroků až k vodě a hned se najdou zajímavé kompozice na focení. Na pláži se totiž nachází různorodě velké kameny.

 

odpočívadlo u cesty

miluji tu barvu jezera

pláž u jezera

Záleží v jakém období se zde nacházíte. V září je vody méně a tak jsme mohli nafotit takto pláž.

Ani se nenadějete a ocitnete se na konci této části a před vámi se objeví konec vodní hladiny a další pláž, nad níž se k nebi tyčí Seekofel.

pravá část břehu - vhodná i pro kočárek

Jak můžete vidět na fotce výše, pravá část je vhodná právě i pro kočárek. Na levý břeh už doporučuji vyrazit bez kočárku. 

Jakmile dorazíte na konec zpevněné cesty, ocitnete se na pláži. Zde se nachází další lavička a je tu krásný výhled na jezero. Z této strany jezero nemá žádnou monumentální kulisu v pozadí a tak celou vaší pozornost strhává na svou překrásnou smaragdově modrou hladinu. Zde se nacházíte v polovině  trasy a čeká vás druhá polovina, která je snad ještě zajímavější. 

jezero a bílé pláže objektivem dronu

pohled z dronu směrem k chatce s lodičkami 

Jakmile projdete pláží, dostanete se na druhý břeh. Nejdříve jdete po široké cestě, přičemž jezero máte po své levé straně a po pravé straně máte hory. Netrvá to dlouho a cesta se zúží a čeká vás i menší stoupání schodového stylu, na jehož konci je hezká vyhlídka na jezero a na cestu, která vás povede dále. 

pohled z levého břehu na Seekofel

mírné stoupání na levém břehu

cesta na vyhlídku

cesta na levém břehu

Tato část se mi líbila nejvíce. Cesta je užší a vede nad jezerem a podél hory. Jediná nevýhoda je větší návštěvnost turistů. Vyfotit cestu bez lidí bylo o čekání na vhodný okamžik a to jsme tam nebyli v hlavní turistickou sezónu. Cesta vám rychle utíká a po celou dobu máte výhled na jezero a na hotel, který se nachází na protějším břehu.

cesta na levém břehu

s přítelkyní na cestě vedoucí po levém břehu

Pokaždé když si myslíte, že už lepší výhled na focení nebude, tak po dalších desítkách metrů jste opět z těch výhledů nadšení a fotíte další fotky do alba. Bohužel tato část cesty brzo skončí a dostanete se do zalesněné části, kde už těch výhledů je minimum. Přejdete lávku a jste zpátky na pravém břehu. Po asi 400 metrech metrech jste u chatičky s lodičkami, kde jste začali.

Kousek od chatičky se nachází i bistro, kde se můžete občerstvit. My jsme si dali pravou italskou zmrzlinu.

pravá italská zmrzlina

Hotel Lago di Braies

Na závěr ještě zmíním, že toto jezera se dokonce proslavilo i v jednom z oblíbených italských seriálů. Na krok od nebe italsky Un passo dal cielo. Tento seriál se odehrává v Dolomitech a hlavní roli do konce třetí série hraje jeden z nejznámějších italských herců Terence Hill. Hraje zde velitele horské policie Pietra, který je moudrý a místními velmi oblíbený. Jedná se detektivní seriál se zajímavými případy, skvělými herci s dobře napsanými charismatickými postavami, který děj doplňují o humor. A právě chatička, kde si můžete zapůjčit lodičku je v seriálu domovem Pietra. S přítelkyní jsme seriál shlédli do konce třetí série a patří mezi naše nejoblíbenější seriály. 

Un passo dal cielo

Když jsme pak dorazili k autu, stál tam už výběrčí za parkovné. Informoval jsem ho lámanou němčinou, že my jsme si přivstali a nikdo tam ráno nebyl. Odpověď byla ve stylu: Teď tu ale jsem. Takže jsme parkovné zaplatili.

Lago di Braies je skutečnou perlou Dolomit a je to ideální výlet i pro rodiny s malými dětmi, případně i s kočárkem. Doporučuji vyrazit brzo ráno a pokud tam budete i na východ slunce a bude vám přát počasí, tak nebudete litovat. 


zpátky na blog                                                                poslední kapitola