Polární záře v České Republice ( na konci článku naleznete rady, jak fotit polární záři )



Vím, že si asi spousta z vás, které tyto řádky budete číst, si říká něco ve stylu: Nedělá si z nás legraci? Polární záře a v Česku? To přece není možné. Popravdě do nedávna bych si to myslel i já. Ale letošní rok slunce dosahuje svého solárního maxima a tak často dochází k masivním erupcím. A zde právě všechno začíná. Do vesmíru je od slunce vyslán sluneční vítr,  což je směs nabitých částic protonů a elektronů. Samotný sluneční vítr nestačí a druhou nezbytnou součástí vzniku polární záře je magnetické pole Země, o které se stará žhavé jádro planety. Magnetické pole slouží jako štít a kdybychom ho neměli, tak bychom přišli o atmosféru. Avšak některé částice slunečního větru si cestu naleznou a srazí se s atmosférou. Doporučuji shlédnout toto skvělé video, z kterého jsem čerpal a je tam i vysvětleno, co ovlivňuje barvu polární záře.

https://www.youtube.com/watch?v=_QTqUmFoCr0&ab_channel=Zv%C4%9Bd<br>

Nebyla to první možnost spatřit v našich končinách polární záři, ale tato byla zcela výjimečná. Ty předchozí nebyly tak silné a hlavně bylo u nás zataženo. Ale v noci z pátka 10.5 na sobotu 11.5 se stalo něco úžasného. Všechny hodnoty v aplikaci napovídaly, že to bude zážitek a ke všemu byla jasná obloha. 

Nejdříve ale začnu trochu netradičně a hned na začátku chci poděkovat své přítelkyni, bez které by tyto fotky nikdy nevznikly. I já v pátek zaznamenal na FB skupině - Lovci polární záře, možnost vidět a nafotit polární záři nad Českem. Jelikož minulé pokusy nám zhatila zatažená obloha a zároveň jsem si říkal, že to by muselo býti zatraceně velké štěstí, abychom zažili v našich končinách to co v severských zemí, tak jsem ty varování přehlížel. Přítelkyně ale naštěstí ne. Když jsme večer koukali na hokej, tak přítelkyně poctivě sledovala fb a když jsme měli myslím před sebou třetí třetinu, řekla mi, že nad Kralupami je polární záře a ukázala mi fotku. Já jen pouze vytřeštil oči. Foceno mobilem a nad Kralupami, kde je světelný smog a přesto krásně viditelná polární záře...

 Na nic jsme nečekali, vypli hokej a hned vyjeli. Chtěl jsem ale pěknou fotku se zajímavým popředím pod polární září. Nechtěl jsem jen fotku oblohy a nebo obyčejnou fotku ve vesnici. Na mysli mi přišly hned Trosky, ale ty jsou od nás dál a tak druhá myšlenka byla Hazmburk. Ten je sám o sobě krásný a navíc má výhodu, že ho můžete takřka fotit ze všech stran a tudíž máte jistotu, že nad ním polární záři zachytíte. Měl jsem v plánu nafotit polární záři i s Řípem a tak první zastávka byla před Kostomlaty pod Řípem.  Zde jsme mohli vidět polární záři i na vlastní oči a to v podobě sytě červeném obřím fleku na obloze. Bohužel jak jsem byl doslova nadšený, že jí vidím i pouhýma očima, zapomněl jsem úplně na pravidla, jak fotit polární záři a nastavil jsem moc dlouhý čas, což má za následek máznuté hvězdy, ale jako dokumentační fotka postačí. :-)

Foceno před Kostomlaty pod Řípem. ( 10.05. 2024 22:08) 25.0s  F3.0  ISO 100  22.00mm


Bohužel ale záře nebyla v dobrém uhlu na samotné focení s Řípem a tak jsme rovnou jeli na Hazmburk a to po dálnici. První zastávka byla ještě několik kilometrů před Klapým. Hazmburk byl v dobrém úhlu na focení, ale polární záře byla bohužel mimo, co mě ale zaskočilo, že se na mobilu zobrazila zeleně. Měl jsem informaci, že když už u nás bude polární záře, tak červená, ne zelená. Rozhodl jsem tedy jet přímo pod Hazmburk, kde by se z toho úhlu mohlo podařit zachytit samotný Hazmburk i s polární září. Zde jsem strávil nejvíce času a postupně se snažil najít nejlepší kompozici.  ( Naštěstí po cestě sem, jsem si uvědomil chybu s časem focení a tak další focení už proběhlo v pořádku. ) Polární záře se postupně měnila. Nebyl jsem ovšem sám. Něco kolem mě vydávalo dost děsivý zvuk a k tomu jsem slyšel silné dupání. Nebyl to vůbec příjemný pocit, v té temnotě s mou představivostí. Ze všech fotek, které jsem zde pořídil, se mi nejvíce líbí tato.

Tato fotka u mě zvítězila kompozicí i samotnou polární září. ( 11. 05. 2024 00:04 ) 10.0s  F2.8  ISO 640 19.00mm


Nejraději bych fotil celou noc, ale jelikož jsem druhý den vstával ráno do druhé práce, rozhodl jsem se navrátit k autu. Přítelkyni jsem řekl, že nepojedeme po dálnici, ale naopak mimo dálnici a tudíž bude možnost ještě zkusit zachytit prvoplánovou kompozici a to Hazmburk zpovzdálí a ideálně přes celou oblohu  polární záři. 

První odbočka - fotograf v poli a auto, kde naše by se už nevešlo. Jeli jsme dál a po pár desítkách metrů vidím v poli bílé auto a velké prostranství a pouze jeden fotograf. Řekl jsem přítelkyni, ať zastaví a že to naexponuji na mobil, jak to vypadá. Mobil je na toto ideální. Žádné zdržování se stativem, nastavování hodnot. A bylo jasno. Mobil mi jasně ukázal, že to chce jednoznačně zrcadlovku. Navíc toto místo mě nadchlo i samotnou kompozicí. Díky silnici, ale hlavně díky těm pár stromům v popředí fotka získala na prostorovosti a nepůsobí ploše. Tentokrát jsem tedy nefotil sám a společnost mi tvořil sympatický fotograf, jak jsem se pak dozvěděl fotograf pro Litoměřický deník. Pokud čtete tyto řádky, tak vás zdravím.

Hned první fotka a mě spadla čelist. Nevěřil jsem vlastním očím, co se mi na displeji zrcadlovky ukázalo. Červená, zelená a narůžovělá. Začal jsem v euforii plnit paměťovou kartu a pak v počítači si všiml, jak ohromné štěstí jsme měli. Prvních několik fotek bylo hezkých, ale pak přišla ta nejlepší chvíle. V té narůžovělé se objevily fialové pruhy. A právě v ten moment se mi podařila nafotit za mě nejkrásnější fotka z celého focení. Zažil jsem už hodně zajímavých podmínek při focení, ale toto navždy zůstane v mém srdci a paměti jako jeden z nejsilnějších a snad nejšílenějších momentů v mém životě.

Polární záře nad Hazmburkem. ( 11.05. 2024 00:36 ) 10.0s  F2.8  ISO 1250  16.00mm


Tato magická podívaná trvala krátkou krátkou chvíli, a ty úžasné pruhy se přesunuly pryč od Hazmburku a tak jsem si vyfotil i samotnou oblohu, kde mi ovšem kompozičně krásně sedí mračna osvětlená od měst. Díky nim je fotka hezky rozdělená a není tolik plochá. 

Vzácný okamžik - polární záře v Česku ( 11. 05. 2024 00:42 ) 10.0s  F2.8  ISO 1000  16.00mm


Věděl jsem, že už bych měl být ideálně v posteli, abych se aspoň trochu prospal před prací, kde musím být fit a hlavně aktivní. Jenže řekněte dost, když zažíváte úžasné chvíle. Naštěstí i samotná polární záře už začala slábnout a tak mi to usnadnila. Přesto jsem ale chtěl aspoň ještě jednu fotku. Líbila by se mi fotka s popředím v podobě božích muk, nebo nějakým křížem, kapličkou a nebo třeba i se zajímavým stromem. A pár stromů jsem tu měl. A tak jsem ještě popošel pár metrů a přešel silnici. Ano strom to sice není tvarově nějak zajímavý, jako třeba stromy na Madeiře na Fanalu, ale to vůbec nevadí. Našel jsem si ideální kompozici a vyfotil poslední fotku do alba z tohoto úžasného focení.

Poslední fotka z onoho úžasného focení. Strom krásně odděluje růžovofialovou polární záři od té červené.            ( 11. 05. 2024 )  10.0s  F2.8  ISO 1000  16.00mm

Domu jsme dorazili až ve 2 hodiny ráno, ale naprosto spokojení a plný dojmů.


Jak fotit polární záři


Hned na začátku si povíme něco k technice a k samotnému nastavení fotoaparátu. 


V dnešní době můžete nafotit silnější polární záři i na fotomobil. Ale fotka bude bez detailů a samotná záře nebude tak výrazná. Tudíž doporučuji zrcadlovku a nebo bezzrcadlovku. Naštěstí nepotřebujete hned kupovat fullframe a naopak vám postačí apsc. Co ale ušetříte na těle, tak je potřeba dát pozor při volbě objektivu. Jednoznačně využijete široká skla. Takže rozmezí ohnisek na apsc 10 až třeba 20. Záleží samozřejmě pak na místě, ale většinou čím širší záběr tím lepší. Já fotil polární záři na ohnisku 16 na apsc a jak můžete vidět na fotkách, tak jsem si na daných místech vystačil. 

Čas: Když fotíte polární záři, tak je potřeba myslet na to, že hvězdy musí byt vždycky ostré. Když tedy nastavíte moc dlouhý čas, bude na výsledné fotografii vidět jejich pohyb v podobě čar. Zde platí pravidlo - čím delší ohnisko, tím rychlejší čas. Já třeba při ohnisku 16 na apsc nastavuji čas na 10s. Pokud bych ale fotil třeba na ohnisku 40 musel bych nastavit rychlejší čas než je těch 10s 

Clona: Když fotíte v noci, tak toho světla je minimum a čas třeba 10s není moc. A právě zde se dostáváme k výběru objektivu. Rozhodně doporučuji objektivy jak širokoúhlé, jak jsem psal výše, ale hlavně světelné. To znamená objektivy, které mají třeba F2.8 a nebo ideálně i méně jako třeba 1.8. díky nízké cloně je výsledná fotka prosvětlenější. Za zmínku rozhodně stojí ještě důležitá poznámka. Nízká clona, ale může mít negativní dopad na samotnou fotku v podobě technických vad. Třeba můj objektiv Nikkor 16-80 ve středu hvězdy znázorňuje jako špendlíkové hlavičky ale na rozích se bohužel hvězdy rozjíždí a vypadají, jako kdyby se hvězdy za dobu snímání pohnuly. Naštěstí to není moc znát a je potřeba fotku důkladněji prohlédnout.

ISO: ISO je mocný  sluha, ale zlý pán. Ani světelný objektiv plus čas třeba 10s nemusí stačit k tomu, abyste byli spokojeni s fotkou, protože se vám bude zdát třeba moc tmavá. A právě zde využijete nastavení ISO. Pokud je ale polární záře silnější, tak hodnoty, které nastavíte budou v rozumných mezích. Čím větší ISO tím světlejší fotka, ale více šumu. Pokud budou třeba hodnoty do 2 000 tak dnešní fotoaparáty si s tím poradí velmi dobře a navíc je možnost pak i v postprocesu otravný šum odstranit bez ztráty textury.


A nyní si povíme něco o samotném focení:

Ostření: Jelikož polární záře se fotí v noci, tak na automatické zaostření můžete zapomenout. Máte tedy jen omezené možnosti, jak dosáhnout ideálně ostrých fotek.

- Pokud plánujete fotit polární záři pouze z jednoho místa a máte čas, můžete se dostavit na fotolokaci ještě za světla a kompozičně si to připravit.  V tomto případě můžete použít automatické zaostření, ale poté ho musíte vypnout.

- Jak ale ostřit, když jsem neměl čas si to připravit ještě za světla? Troufám si říci, že tato varianta je častější a nebojte i v tuto chvíli máte možnost dosáhnout ostré fotky. Automatické ostření si vypnete a přepněte si na liev view ( živý náhled ). Najděte si v záběru nejsilnější světelný zdroj. Může to být třeba lampa, okno domu a pokud jste někde, kde není žádný světelný zdroj na zemi, tak si najděte na obloze nejzářivější hvězdu. Pomocí tlačítka lupy si ten světelný zdroj přibližte, jak nejvíce to půjde. Zoomujte pouze tím tlačítkem, nikoliv skutečným zoomem. Poté stačí pootočit ostřícím kroužkem, dokud se z rozmazané koule ( hvězda ) nestane ostrá tečka podobné velikosti špendlíkové hlavičky. Takto jsem ostřil na Lofotech. Ale třeba teď naposledy v Čechách se mi tento postup nedařil a co pak teda dál? Určitě doporučuji ostřit na nekonečno a zde je velikou výhodou pokud má objektiv okénko, kde jsou vidět hodnoty. Nekonečno poznáte - je v podobě ležaté osmičky.


Fotíme vždycky ze stativu a každý vám doporučí vypnout stabilizaci na objektivu. Jelikož se budete pohybovat v noci a v místech takřka absolutní tmy, využijete k tomu čelovku ale pozor. Abyste nerušili ostrým světelným zdrojem jiné fotografy, přepněte si na červené světlo. Troufám si říci, že každá čelovka má tuto možnost.

Můžete si samozřejmě nafotit samotnou oblohu s polární září, ale zapamatujte si, že na atraktivitě přidá fotce i kontakt se zemí. Pokud máte možnost, tak hledejte zajímavé popředí. Můžete to být třeba kříž v poli, boží muka, zajímavá řada stromů i samotný strom, kostelíček, zřícenina na kopci apod. Pokud se nachází zajímavý objekt v dáli, je ideální abyste při focení našli i něco, co bude v popředí, aby celková fotka získala na prostorovosti a nepůsobila ploše.

Jelikož polární záře je zde hlavní objekt zájmu a je na fotce nejzajímavější, tak jí fotíme tak ,aby zabrala velkou část fotky a zem pouze onu polární záři doplnila. Takže zde bych nefotil na pravidlo tří třetin.

Polární záře se dokáže odrážet třeba na vodní hladině, sněhu apod. Určitě je dobré na to myslet a snažit se zakomponovat i daný odraz a to pak záleží, jakou kompozici zvolíte na místě. Důležité je, aby se fotka líbila v první řadě vám.

Focení polární záře formou "one shot" není nic náročného a nemusíte se toho obávat. Stačí jen, abyste dodrželi určitá pravidla a odměnou vám bude krásná fotka.

Snad se vám čtení líbilo a hlavně doufám, že jsem mohl být nápomocný.


Zpátky na blog