Lyngenské Alpy - lov polární záře v krajině sobů


Vidět polární záři na vlastní oči a hlavně si přivést zajímavé fotky a to ideálně s hezkou horskou krajinou byl můj dlouholetý sen.

Svou první polární záři jsem měl možnost sledovat a fotit v poslední noci naší fotoexpedice na Lofotech a to v roce 2023. Lofoty jsou skutečně fascinující a na vlastní oči dechberoucí, ale vyloženě na pozorování a focení polární záře, to moc ideální destinace není, jelikož zde často panuje oblačnost a to i v noci.

Poslední noc na Lofotech se na nás nakonec štěstí usmálo


Krásnou silnou záři jsem spatřil paradoxně až v našich končinách, kdy jsem neváhal a vyrazil fotit, i když druhý den jsem vstával do druhé práce. Fotky vyšly parádně a moc pro mě znamenají, jelikož jsou velmi vzácné. V našich končinách je polární záře skutečně vzácná a ta noc 10 května na 11 května se už takovou parádní polární září neopakovala. Hlavně bylo i úplně jasno. Z té úžasné noci mam i sepsaný článek, kde píši i rady, jak polární záři fotit, takže doporučuji určitě navštívit. 

https://www.jahyron.cz/polarni-zare-v-ceske-republice/

Polární záře v České Republice


Pokud se rozhodnete za polární září vycestovat, tak určitě budete mít na seznamu Island a nebo třeba již zmíněné Lofoty. Lofoty nemohu úplně doporučit právě kvůli časté oblačnosti a Island je neskutečné místo. To se slovy těžko popisuje a pokud jste krajinářský fotograf a nebo vás láká vidět na vlastní oči ledovce, sopečný písky, ledovcové laguny a nebo sopky, tak Island je jednoznačně top místo a to i díky snadné dostupnosti letadlem, kdy cesta trvá pouhé čtyry hodiny a je možnost letět i přímým spojem. Ale přesto mé doporučení vede do jiné oblasti. Do krajiny sobů. Na sever Norska k městu Tromso, které se přezdívá Paříž Severu. A proč zrovna sem?

Tromso leží přímo pod aurorálním oválem, takže je možné jí pozorovat i při nízké solární aktvitě. Je zde větší šance na jasné noci třeba oproti Lofotům a hlavně je město obklopeno překrásnou hornatou krajinou, nemluvě o pěkných fjordech. Další výhoda je vybavení města respektive zázemí pro turisty. Jsou zde restaurace, kavárny a hlavně i různé společnosti, které vám nabízí za patřičný poplatek své služby v podobě průvodců včetně dopravy a třeba i nějakého pohoštění na místě. Tady bych se rozepsal na více řádku, ale nejsem tolika informovaný jako náš dobrý kamarád, který se tím právě živil. Proto doporučuji navštívit jeho stránky.

https://marekrybar.cz/nejlepsi-northern-lights-tours-tromso


Lyngenské Alpy


O těchto horách jsem nikdy neslyšel a nejsem jediný. Tato oblast je fotografy vcelku neznámá a tudíž přehlížená. Tyto hory nedaleko Tromsa jsou na pozorování a focení polární záře naprosto úžasnou oblastí. Hory zde dosahují průměrně výšky okolo 1 000 metrů, takže takto se mohou zdát jako malé, ale opak je pravdou. Ne jednou jsem žasnul nad tou překrásnou hornatou krajinou a někdy jsem si připadal, jako kdybych viděl Himaláje. Ano výškou určitě ne, ale tím tvarem a někdy i uskupením a to nemluvě o tom skvělém západovém světle, které jejich impozantnost dokresluje.


Tento článek jsem se nakonec rozhodl rozdělit do třech kapitol. Expedice nám vyšla naprosto parádně a vzniklo nespočet krásných fotek a hlavně i skvělých vzpomínek. Jen na to psaní toho není tolik, jelikož focení polárních září je specifické právě tím, že chodíte pozdě spát a tak východy jsme nezvládali, ale zato jsme se snažili pak odpoledne jezdit poznávat místní krajinu a když se zadařilo tak jsme fotili tu překrásnou krajinu za zajímavého světla. 


Polární záře